Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw? | Ochoroba.pl
31.07.2021 Dziś imieniny Ignacego, Lodomiry, Romana


Artykuły

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

dzecko jedzenie.jpg

Warzywa - cenne źródło witamin i składników mineralnych, a Twoje dziecko nie chce ich widzieć na oczy. Jak sobie poradzić z dzieckiem, które marudzi na widok jarzyn. Oto kilka cennych rad.


1.Podawaj dziecku niechciane przez niego warzywa w odstępach kilkudniowych, czasami dziecko mając lepszy humor sięga po nie i wtedy odkrywa, że warzywa nie są takie straszne.

2.Dziecko nie powinno jeść samo, gdy je w gronie rodzinnym i widzi, że rodzice jedzą chętnie warzywa z talerza, również może i ono  po nie sięgnie.


3.Warto zrobić kolorowe kanapeczki, czy też różne figurki z kolorowych warzyw.  Troszkę pracy i dziecko połączy przyjemne z pożytecznym, poprzez zabawę zje doskonałe źródło witamin i składników mineralnych jakim są warzywa.


4.Przede wszystkim ważne by na talerzu było kolorowo. Do tego talerz w odcieniu zielonym lub czerwonym zachęci dziecko do jedzenia, a mdły kolor kalafiora można zastąpić brokułem.


5.Warzywa można przemycić do potraw w taki sposób, że dziecko nawet o tym nie będzie miało pojęcia np. ulubione naleśniki lub pierożki mogą zostać podane z farszem warzywnym, a w sosie do pulpetów znajdą się starte warzywa. Czasami gotowana marchew jest dla dzieci nie do zjedzenia, ale starta marchewka z jabłkiem staje się ulubioną surówką.


6.Do każdego warzywa można ułożyć prześmieszną historię, jak brukollo (brokuły) z marsa ? i już dziecko chętniej po nie sięga. Do tego czasami wymyślenie nowej nazwy jak np. ?konffeti? na twarożku zamiast szczypiorku jest bardziej atrakcyjne i zachęci dziecko do zjedzenia.


7.Zaangażuj dziecko do gotowania razem z tobą.  Dziecko dumne z tego, że pomogło w przygotowaniu posiłków dla całej rodziny, chętniej po nie sięga, a może tym razem buraczki starte samodzielnie przez malucha okażą się naprawdę smaczne?


Ważne, by rodzic przekonując dziecko do spożywania warzyw zachował cierpliwość i dał się ponieść wyobraźni, czasami rzeczy najbardziej nudne staja się bardzo atrakcyjne dzięki niewielkiemu wysiłkowi.

Diana Wolańska, dietetykNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT