Wysoki cholesterol u dzieci | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Dziecko

Wysoki cholesterol u dzieci

Z najnowszych badań wynika, że problemy z cholesterolem nie zaczynają się tylko w wieku dojrzałym. Już u dwulatków stwierdzana jest podwyższane stężenie cholesterolu we krwi. Czym to jest spowodowane? Jak postępować?

Cholesterol i spółka
Cholesterol jest lipidem występującym fizjologicznie w każdej komórce organizmu. Pełni on wiele ważnych funkcji, m.in. niezbędny jest w syntezie hormonów płciowych i kwasów żółciowych. Do grupy cholesterolu zaliczane są lipoproteiny LDL, tzw. ?zły cholesterol? oraz HDL ? ?dobry cholesterol?. Na stężenie cholesterolu we krwi ma znaczący wpływ dieta. Spożywanie produktów tłustych, z dużym udziałem nasyconych kwasów tłuszczowych powoduje wzrost tego składnika. Dodatkowo organizm sam produkuje cholesterol w organizmie.

Zbyt wysoki cholesterol u dzieci?
W takich przypadkach za przyczynę nadmiernego cholesterolu prócz niewłaściwej diety można podejrzewać hipercholesterolemię rodzinną. Wpływ na rozwinięcie się tej przypadłości ma brak lub nieprawidłowe funkcjonowanie wszystkich receptorów lipoproteiny LDL w wątrobie, albo tylko połowy receptorów podczas gdy druga połowa działa prawidłowo. Receptory te znajdują się na powierzchni wątroby i maja za zadanie utrzymanie prawidłowych stężeń cholesterolu LDL.

Kiedy dziecku należy wykonać badanie cholesterolu?
Według American Academy of Pediatrics poziom cholesterolu u dzieci należy badać powyżej drugiego roku życia gdy:
- jedno z rodziców ma wysoki cholesterol tj. 240 mg/dl lub wyższy
-w rodzinie występują choroby serca przed pięćdziesiątym rokiem życia
-dziecko jest otyłe lub ma cechy zespołu metabolicznego tj. podwyższone ciśnienie, otyłość, cukrzyca.

Jeżeli u dziecka występuje podwyższone stężenie cholesterolu należy pamiętać, że nie minie on z biegiem czasu, a stanowi czynnik rozwoju miażdżycy i innych chorób. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by kształtować u dziecka prawidłowe zachowania żywieniowe od najmłodszych lat. Prawidłowy sposób żywienia korzystnie wpływa na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób serca.

Diana Wolańska, dietetykNa ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT