Nieswoiste zapalenia jelita (NZJ) | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora


Nieswoiste zapalenia jelita (NZJ)


Są to przewlekłe choroby zapalne układu pokarmowego czyli: wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) - Colitis ulcerosa (CU) i choroba Leśniowskiego-Crohna (chL-C).
Występujące w chL-C zmiany zapalne mogą dotyczyć całego przewodu pokarmowego i zazwyczaj umiejscawiają się na odcinku od jamy ustnej po całe jelito cienkie. W WZJG zmiany zapalne dotyczą tylko jelita grubego. Szacuje się, że w Polsce co roku zapada na nie nawet do 4 tysięcy osób -  w tym dzieci.
________________________________________________________________________________________
Niepokoi Cię ból brzucha ? Sprawdź teksty oznaczone tym hasłem -> kliknij tutaj
________________________________________________________________________________________
WZJG to zapalenie błony śluzowej jelita grubego (przy niezmienionych pozostałych warstwach ściany jelita), objawiające się jej przekrwieniem, obrzękiem, skłonnością do krwawień i owrzodzeniami. Zmiany chorobowe obejmują końcowy odcinek jelita grubego ? odbytnicę i mają charakter ciągły. Mogą kolejno obejmować esicę (ok. 50 proc.), poprzecznicę, a w najcięższych przypadkach całe jelito grube (ok. 20 proc).

ChL-C  na chorobę składa się przewlekły stan zapalny, który występuje na całej grubości ściany jelita cienkiego. Występujące zmiany mają charakter ogniskowy - zmienione chorobowo obszary są zwykle oddzielone od siebie zdrowymi odcinkami.

Schorzenia zaliczane są do chorób o podłożu autoimmunologicznym, niestety o wciąż nieznanej przyczynie (dochodzi do autoagresji - komórki układu odpornościowego atakują własne tkanki). Częściową rolę odgrywają czynniki genetyczne, za czym przemawia występowanie obu chorób w rodzinach. Duży udział przypisuje się również czynnikom środowiskowym, w tym infekcyjnym, aczkolwiek wciąż nie udało się wyizolować mikroorganizmu odpowiedzialnego za powstanie choroby ? co mogłoby się przyczynić do poprawienia skuteczności leczenia.

Zarówno pojawienie się choroby oraz jej nawroty, często poprzedzone są stresem ? dlatego uwzględnia się również czynniki psychosomatyczne.

Opisywane choroby cechują się okresami wyciczeń tzw. remisji i zaostrzeń ? w których dochodzi do nawrotów objawów, które mogą prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Zarówno początek choroby jak i przebieg jej zaostrzeń, może charakteryzować się różnym nasileniem objawów. Mogą występować w łagodnej postaci, jak i bardzo ciężkiej, wyniszczającej i wycieńczającej organizm chorego.

Część objawów obu chorób (w tym biegunka, bóle brzucha, krew w stolcu, osłabienie, gorączka, utrata apetytu) oraz schematy leczenia farmakologicznego są podobne. W obu, na pewnym etapie, stosuje się interwencję chirurgiczną.


Źródło: tekst udostępniony przez Polske Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita "J-elita"
Redakcja: Ochoroba.pl


Więcej na ten temat chorób układu pokarmowego - czytaj artykuły użytkowników:

Czym jest wrodzone zaburzenie wchłaniania -> kliknij tutaj aby przeczytać

 Bóle brzuch - co mogą oznaczać ?  <- kliknij tutaj aby przeczytać



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT