Zastosowanie j-pouch - zachowanie ciągłości układu pokarmowego po wycięciu jelita grubego (WZJG) | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Zastosowanie j-pouch - zachowanie ciągłości układu pokarmowego po wycięciu jelita grubego (WZJG)

Chorzy z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) lub innymi nieswoistymi zapaleniami jelit (NZJ), w niektórych przypadkach w wyniku operacji tracą ciągłość układu pokarmowego. Znane są już metody jej przywracania. Jedną z nich jest stworzenie sztucznego zbiornika tzw. j-pouch'a.

 

J-POUCH

u chorych z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, którzy przeszli kolektomię a więc wycięcie całego jelita grubego (czytaj więcej na temat zabiegu kolekotmii -> kliknij tutaj), mimo jego braku jest możliwe zachowanie naturalnej drogi wydalania kału (przez odbyt), bez konieczności wytworzenia trwałej stomil (czytaj więcej na temat stomii -> kliknij tutaj).

W jaki sposób się to osiąga ? Chirurg konstruuję z jelita cienkiego wewnętrzny zbiornik jelitowy tzw. j-pouch. Końcowa część jelita cienkiego zostaję w trakcie operacji ?odwinięta? i przybiera kształt litery ?J?, następnie zostaje doszyta do pozostałej części jelita w ten sposób, aby w wyniku nacięcia wzdłuż zespolenia powstał zbiornik. Gdy udaje się osiągnąć taki efekt, chirurg wykonuje w dolnej części zbiornika otwór, który jest miejscem łączącym zbiornik z odbyte. Operacja jest kilkuetapowa. Aby połączenie mogło się dobrze zrosnąć i odpowiednio zagoić, prowadzona jest w dwóch, a nawet trzech etapach, z czasowym wytworzeniem stomii. Po pomyślnym przeprowadzeniu wszystkich etapów przywrócona jest ciągłość przewodu pokarmowego.

__________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Tekst i zdjęcia:
Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistym Zapaleniem Jelita ?J-elita? 
Redakcja: Ochoroba.pl 


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT