Ortodonta odpowiada - Z czym wiążą się operacje wad zgryzu? | Ochoroba.pl
18.09.2021 Dziś imieniny Ireny, Irminy, Stanisława


Ortodonta odpowiada - Z czym wiążą się operacje wad zgryzu?

Ortodontka_Katarzyna_Wiśniewska.jpg
Czy operacje wad zgryzu mogą zmienić wygląd? Na pytania dotyczące operacyjnego leczenia wad zgryzu odpowiada lekarz stomatolog, specjalistka ortodontka Katarzyna Wiśniewska z kliniki Orthos w Warszawie.

 

 

Redakcja Ochoroba.pl Pani doktor. Leczenie wad zgryzu wymaga niekiedy operacji. Od czego zależy podjęcie decyzji o takiej operacji? Czy może ona zmienić wygląd pacjenta?

Lekarz stomatolog, specjalista ortodonta Katarzyna Wiśniewska, klinika Orthos w Warszawie: U części pacjentów, którzy przychodzą do gabinetu Orthos na konsultację, stwierdzamy wadę zgryzu związaną z nieprawidłową budową kości szczęk. W takich przypadkach często występują zmiany w rysach twarzy związane z występującą wadą. Jeśli naszym celem jest osiągnięcie jak najlepszych warunków zgryzowych u takiego pacjenta operacja jest koniecznym etapem leczenia.

Z uwagi na umiejscowienie pola operacyjnego (twarz), operacja często wiąże się ze zmianą w wyglądzie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to operacja plastyczna. Celem tego zabiegu jest takie ustawienie kości szczęk aby stworzyć warunki anatomiczne do odbudowy prawidłowych funkcji gryzienia, mówienia i oddychania. Sama operacja czasami nie wystarczy i konieczna jest rehabilitacja na przykład wymowy u logopedy, aby przestroić mięśnie na pracę w innych warunkach.

Jak bardzo taka operacja może zmienić wygląd pacjenta? W jakiej sytuacji powinno się decydować na operację, i czy pacjent obawiający się operacji może uzyskać efekty innymi metodami?

Stopień zmian rysów twarzy zależy od wielu czynników i nie jest w 100 procentach do przewidzenia. Zazwyczaj im większa wada tym większe zmiany w wyglądzie. Jeśli pacjent obawia się takich zmian, lub boi się samej operacji, w wielu przypadkach możliwe jest leczenie kompromisowe. Ale jak to w kompromisie bywa pewne cele są do osiągnięcia, pewne nie. Po przedstawieniu planu leczenia pacjent musi podjąć świadomą decyzję, co dla niego jest ważne, czyli na których celach zależy mu najbardziej.

Czy takie operacje są w pełni bezpieczne? 

Niestety każda operacja niesie za sobą ryzyko powikłań. Dlatego należy robić wszystko aby zminimalizować ryzyko ich występowania. Doświadczony zespól ortodonta-chirurg, dobre planowanie leczenia oraz współpraca ze strony pacjenta w znaczącym stopniu wpływają na procent wyników dobrych i bardzo dobrych takiego leczenia.


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT