Jak korzystać z cebuli? Kilka przepisów | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Warzywa

Jak korzystać z cebuli? Kilka przepisów

cebula2.jpg

Cebula zawiera organiczne związki siarki, olejek eteryczny, saponiny, flawonoidy, liczne witaminy oraz sole wapnia, fosforu, krzemu, magnezu, żelaza, cynku i selenu. Ma dzięki nim działanie dezynfekujące, wykrztuśne, obniża ciśnienie krwi oraz poprawia przemianę materii. Jej spożywanie jest zalecane przy wielu chorobach: przeziębieniach, miażdżycy, kamicy moczowej, itd. Jak w takim razie ją przyrządzać ? 

Sałatka lecznicza

W przeziębieniach i katarach można polecać sałatkę leczniczą. Należy pokroić dwie cebule i dwa jabłka, dodać niewielką ilość majonezu lub śmietany. Spożywać wieczorem przed położeniem się do łóżka. Sałatka ta może być polecana w leczeniu miażdżycy i stwardnienia tętnic.

Syrop

Syrop z cebuli - rozdrobnić dwie cebule, zalać 2-3 łyżkami miodu lub zasypać cukrem. Odstawić na kilka godzin. Uzyskany syrop pić po 1-2 łyżeczki 3-4 razy dziennie sam lub w mleku w nieżytach gardła i oskrzeli. Dzieciom należy podawać mniejsze dawki, np. 2-3 razy dziennie po 1 łyżeczce.

______________________________

Znasz przepisy z cebulą? Czytaj o czosnku -> Poznaj przepisy z jego użyciem.  Na przeziębienie, ból głowy, nalewkę z czosnku -> kliknij tutaj

_______________________________

Miazga

Miazga cebuli - przykładana na skórę ludzi wrażliwych, może spowodo­wać pieczenie i podrażnienie skóry aż do wystąpienia pęcherzyków, dlatego bezpieczniej jest używać cebuli pieczonej lub gotowanej. Gotować i piec cebulę w celach leczniczych powinno się w łupinie. Potem należy cebulę ugnieść na miazgę, zawinąć w szmatkę lub gazę i przykładać na chore miejsca (czyraki, trądzik). Po 4-8 godzinach należy zmienić okład.

Nalewka

Nalewka z cebuli - 100 g utartej cebuli zalać 0,5 1 spirytusu 70-procentowego i odstawić na tydzień. Przecedzić i spożywać po 20-30 kropli na kieliszek wody w przypadku zaparć czy w leczeniu kamicy moczowej.

A co, gdy nie przepadamy za cebulą?

Ci, którzy cierpią na wzdęcia brzucha i odbijania oraz nie tolerują zapachu cebuli, powinni wiedzieć, że wszystkie te nieprzyjemne objawy ustąpią, gdy po spożywaniu cebuli zjemy jednocześnie 1 łyżeczkę mielone­go kminku lub czarnuszki.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT