Dynia - nie tylko na Halloween | Ochoroba.pl
16.04.2024 Dziś imieniny Bernarda, Biruty, Erwina


Warzywa

Dynia - nie tylko na Halloween

dynia4spec.jpg

Niektórzy sądzą, że uprawia się ją tylko jako ozdobę na Halloween. Nic bardziej mylnego - oprócz walorów smakowych ma ona też lecznicze właściwości.

 

W stanie naturalnym dynia, czyli po łacinie cucurbita pepo, występowała w Ameryce Środkowej, skąd do Europy dotarła po odkryciach Kolumba. W Polsce uprawia się ją w ogrodach i na działkach. Spośród wielu znanych odmian dyni, w naszym kraju uprawia się dynię zwyczajną.

W leczeniu wykorzystuje się nasiona oraz owoce dyni. Do celów leczniczych wykorzystuje się jedynie świeże pestki - nasiona i owoce dyni.

Pestki wydobywa się z dojrzałych owoców, zwykle w sierpniu i we wrześniu. Zawierają one kukurbitacyny (związki terpenowe), fitosterole, fitynę, glikozyd, peponozyd oraz alkaloid o nie ustalonym dotąd składzie chemicznym.

Owoce - poza cukrami i pektynami zawierają związki potasu, wapnia, magnezu i żelaza, z witamin: C, B1, PP oraz prowitaminę A.

 

Nasiona dyni - działanie przeciwrobacze oraz przeciwko przerostowi prostaty

Nasiona dyni od wielu wieków były używane do zwalczania tasiemców: uzbrojonego, nieuzbrojonego, karłowatego, a także glist, owsików i tęgoryjca dwunastnicy. Właściwości przeciwrobacze nasion dyni wynikają z zawartości kukurbitacyn, które są dobrze rozpuszczalne w wodzie i łatwo przenikają do ciał pasożytów przewodu pokarmowego. Związki te powo­dują porażenie układu nerwowego pasożyta. Istotną sprawą jest fakt, że związki te są toksyczne dla pasożytów, natomiast nie są wchłaniane przez organizmy leczonych ludzi i zwierząt i nie drażnią przewodu pokarmo­wego.

Wykazano również, że świeże nasiona dyni mogą zapobiegać przerostowi prostaty.

Uprawiane odmiany dyni różnią się między sobą zawartością kukurbita­cyn, a więc i siłą działania przeciwrobaczego. Podkreślić należy, że właściwości przeciwrobacze mają tylko świeże nasiona dyni. Po wysuszeniu tracą te właściwości.

 

Owoce dyni - dietetyczne i zdrowe

Owoce dyni ze względu na walory dietetyczne są używane do przyrządza­nia potraw, sałatek, konfitur. Dzięki zawartości witamin, mikroelementów, soli mineralnych i pektyn mogą być używane jako lek wspomagający w leczeniu wielu chorób. Owoce dyni są polecane ludziom z miażdżycą, ze stwardnieniem tętnic, z nadciśnieniem tętniczym, a także w przypadkach obrzęków w niewydolności nerek, serca czy wątroby. Związki w nich zawarte działają moczopędnie, mogą być również używane przy leczeniu zaparć szczególnie u ludzi otyłych.

 

Jak stosować?

W celu zwalczania pasożytów przewodu pokarmowego radzi się: 150-250 g świeżych nasion po wydobyciu z łupin należy utrzeć z niewielką ilością wody na papkę. Podzielić na dwie porcje i zjeść w odstępach półgodzinnych. Dla poprawy smaku można dodać łyżkę syropu lub soku owocowego. Po 2 -3 godzinach wypić 1-2 łyżki oleju rycynowego. Za 2-3 dni powtórzyć tę kurację. Dzieciom w zależności od ciężaru ciała podawać 1/3 lub 1/2 wyżej podanej dawki.

Podobne właściwości lecznicze mają melony, arbuzy i ogórki.

Świeże nasiona dyni - w ilości 1-2 łyżki 2 razy dziennie należy spożywać dla zapobiegania i leczenia przerostu prostaty.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT