Otyłość | Ochoroba.pl
31.07.2021 Dziś imieniny Ignacego, Lodomiry, Romana


Otyłość

O otyłości mówimy, kiedy masa ciała przekracza 30 proc. masy odpowiedniej dla wzrostu (BMI). Części mózgu, takie jak podwzgórze i przysadka, wpływają na odczuwanie głodu i sytości, przemianę białek, tłuszczów i węglowodanów. Mechanizm regulacji przemiany materii jest złożony. Zaburzenia przemiany materii mogą prowadzić do różnych postaci otyłości. Ludzie otyli dostarczają swoim organizmom więcej substancji energetycznych niż ich organizmy są w stanie spożytkować. Ich nadmiar jest magazynowany w tkance tłuszczowej.
Typowa otyłość podwzgórzowa pojawia się w przypadkach uszkodzeń tej części mózgu, np. w nowotworach, po przebytym zapaleniu mózgu lub zatruciu tlenkiem węgla (czadem).

Otyłość alimentarna, czyli wywołana przekarmieniem, jest związana z nawykiem jedzenia zbyt obfitych posiłków. Często występuje rodzinnie. Metaboliczne postacie otyłości są spowodowane nadmiernym spożywaniem pokarmów wskutek nienaturalnego poczucia głodu. Najczęściej jest to skutkiem zaburzeń hormonalnych. Nadmierna masa ciała pojawia się u osób:

- będących w okresie przekwitania lub po kastracji,

- długo głodzonych,

- będących najpierw na diecie z małą zawartością białka a później wracających do normalnego odżywania się

- dla których jedzenia spełnia funkcję nagrody, pocieszenia czy zabicia nudy

Sposób rozmieszczanie tłuszczu w organizmach osob otyłych jest różny. U jednych odkłada się w okolicy bioder, u innych w brzuchu, a jeszcze u innych głównie w pośladkach. Otyłość typu "gruszka" - (na udach i pośladkach) częściej występuje u kobiet. Otyłość brzuszna, typu "jabłko", w której największa ilość tkanki tłuszczowej odkłada się w okolicach brzucha, częściej występuje u mężczyzn.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT