Niedobór witaminy A charakteryzuje się najczęściej wystąpieniem niedowidzenia zmierzchowego (złej adaptacji do ciemności) oraz pojawianiem się tzw. ?gęsiej skórki", czyli nadmiernie szorstkiej skóry na kolanach, łokciach, ramionach i podudziach.
Jeśli mamy podejrzenia, że brak nam witaminy A i stwierdzamy objaw ?gęsiej skórki", jej suchość, pękanie i łuszczenie się oraz takie objawy jak wysychanie śluzówek i spojówek, podrażnienia oczu czy przerzedzanie się włosów, warto sprawdzić naszą adaptację do mroku. Należy w pomieszczeniu, w którym zgasiliśmy światło, mierzyć czas, jaki upłynie do momentu, aż zaczniemy widzieć w ciemności. (Czas możemy mierzyć stoperem lub głośno liczyć 121, 122, 123 itd.) Jeśli czas ten przekracza 7-8 sekund, wskazuje to na niedobory witaminy A. Czas dłuższy niż 10 sekund, oznacza że niedobory są znaczne i należy zwrócić się do lekarza.
Ponadto u kobiet z niedoborem witaminy A występują zaburzenia miesiączkowania i płodności, a u dzieci zahamowanie wzrostu i brak apetytu. U ludzi starszych częstym objawem jest dzwonienie w uszach.
Jeśli mamy podejrzenia, że brakuje nam witaminy A czy zaobserwujemy podane objawy, najlepiej zrobimy kontaktując się z lekarzem.