Witamina A | Ochoroba.pl
19.04.2024 Dziś imieniny Alfa, Leonii, Tytusa


Witaminy

Witamina A

marchew1.jpg

Od tej witaminy zależy zdolność widzenia o zmierzchu i w nocy, jak również dobry stan błon śluzowych oraz odporność na zakażenia dróg oddechowych, bierze ona bowiem udział w wytwarzaniu śluzu i przeciwciał. Od niej też zależy stan i wygląd naszej skóry. Ma również wpływ na wzrost kości i zębów. Odpowiada za zdolność do rozmnażania się i jest niezbędna w czasie karmienia piersią.

Uważa się także, że powstrzymuje rozwój nowotworów. Witamina A występuje w dwóch postaciach: ?retinolu", który znajduje się w produktach żywnościowych pochodzenia zwierzęcego i ?beta karotenu", czyli prowitaminy A, zawartej w roślinach.

Objawami jej niedoboru są: wysychanie śluzówek i spojówek, tzw. ?kurza ślepota", czyli niedowidzenie zmierzchowe, suchość, pękanie i łuszczenie się skóry, przerzedzanie się włosów, podrażnienie oczu. We krwi stwierdza się anemię i małą liczbę białych krwinek. U dzieci, niedobór witaminy A może powodować zahamowanie wzrostu, brak apetytu. U ludzi starszych obserwuje się dzwonienie w uszach.

Naturalnymi źródłami witaminy A pochodzenia zwierzęcego są: tran, wątroba, jajka, mleko i produkty mleczne, a roślinnego: marchew, ciemnozielone i żółte warzywa, melony i inne żółte owoce.

Jeżeli nasza dieta zawiera odpowiednie ilości wątroby, marchwi, szpinaku, czy innych owoców i warzyw, to wtedy przyjmowanie dodatkowych ilości witaminy A nie jest konieczne.

Witamina A działa najkorzystniej, kiedy jest podawana razem z witaminami z grupy B, witaminą D i E, wapniem, fosforem i cynkiem. Ponieważ jest rozpuszczalna w tłuszczach, może kumulować się w organizmie. Nie powinno się więc bez uzgodnienia z lekarzem samemu ordynować sobie i przyjmować przez wiele miesięcy kapsułek z jej zawartością, bo w konsekwencji może to prowadzić do wystąpienia objawów toksycznych takich jak: wypadanie włosów, wymioty, biegunki, łuszczenie się i świąd skóry, bóle kostne, zaburzenia miesiączkowania, zmęczenie i bóle głowy oraz powiększenie wątroby.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT