Astygmatyzm inaczej niezborność rogówki wada wzroku, która uniemożliwia nam prawidłowe i wyraźne widzenie. Wynika ona z nieprawidłowej budowy rogówki. Rogówka to przezroczysta i cienka przednia, najbardziej wysunięta na zewnątrz, część gałki ocznej. Nieprawidłowy kształt rogówki powoduje, że promienie światała przez nią przechodzące są załamywane pod różnym kątem.
Obraz widziany przez pacjetna jest zamazany lub nieostry tylko w pewnych obszarach (część obrazu widziana jest tak jak powinna). Wykrycie tej wady umożliwia badanie w czasie którego pokazuje się pacejntowi krzyżyk - osoba z astygmatyzmem widzi wyraźnie tylko jedno jego ramię (pionowe lub poziome). Taki astygmatyzm nazywany jest regularnym. Wadę tę koryguje się poprzez użycie okularów z soczewkami cylindrycznymi.
Czasami po urazie oka powierzchnia rogówki staje się nierówna, co powoduje nieostre widzenie. W tym przypadku mówimy o astygmatyzmie nieregularnym. Aby przywrócić prawidłowe widzenie używa się soczewek kontaktowych lub specjalnych żeli okulistycznych wyrównujących powierzchnię rogówki.