Żelazo | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Minerały

Żelazo

myśli.jpg

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym dla życia ludzi i zwierząt. Wchodzi ono w skład hemoglobiny, której krew zawdzięcza swoją barwę i która przenosi tlen z płuc do wszystkich komórek organizmu. Żelazo jest również składnikiem białka wchodzącego w skład mięśni i nadającego im barwę (tzw. mioglobiny).

Niedostateczna ilość żelaza w organizmie powoduje powstanie anemii, czyli niedokrwistości; krwinki stają się wówczas małe i posiadają małą zawartość barwnika (hemoglobiny).

Niedobór żelaza jest problemem zwłaszcza ludności biednych krajów, gdzie częste jest niedożywienie. W populacji najczęściej niedobory występują u dzieci w wieku przedszkolnym oraz u kobiet - często również w ciąży. U dzieci z niedoborem żelaza stwierdzono opóźnienia wzrostu i rozwoju, trudności w nauce, a także brak odporności na choroby zakaźne. Dorośli skarżą się często na objawy zmęczenia i zmniejszenie zdolności do pracy.

Należy odnotować, że niedobory żelaza w organizmie wynikają nie tylko z jego niedoborów w diecie, ale również mogą być spowodowane niedostatecznym wchłanianiem żelaza w przewodzie pokarmowym.

Silnym stymulatorem wchłaniania żelaza jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Przeciwdziała ona tworzeniu się nierozpuszczalnych i niewchlanialnych związków żelaza.

Warto pamiętać, że picie dużych ilości kawy i herbaty powoduje zmniejszone wchłanianie żelaza z potraw.

Naturalnymi źródłami żelaza są: wątroba wieprzowa, nerki, serce, czerwone mięso, żółtko jaj, ostrygi, orzechy, fasola, melasa, suszone brzoskwinie i płatki owsiane.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT