Odciski i modzele to nadmierne stwardnienia skóry będące skutkiem działania siły tarcia lub nacisku.
Pojawią się na przykład na rękach ludzi wykonujących ciężkie prace fizyczne lub na stopach u osób chodzących boso. Niekiedy mogą niestety powodować objawy chorobowe.
U wielu osób dolegliwości związane ze stwardnieniem skóry na stopach mogą być tak nasilone, że utrudniają poruszanie się, wpływają na ograniczenie aktywności ruchowej oraz komplikują wybór obuwia.
Odciski
Odciski na stopach lub na rękach są ostro odgraniczonymi miejscami, w których następuje nadmierne rogowacenie skóry. W części centralnej znajduje się przezroczysty głęboko wnikający w skórę rdzeń, który pod wpływem ucisku powoduje ból, a czasem także stan zapalny.
Rozróżnia się odciski twarde, jak np. na piątym palcu stopy i miękkie np. pomiędzy palcami.
Modzele
Z kolei modzele mają szeroką podstawę. Ich nadmierne rogowacenie jest względnie równej grubości, a rozmiary są znacznie większe od odcisków i nie mają centralnego rdzenia. Mogą dawać dolegliwości bólowe lub być niebolesne.
Najczęściej modzele występują na spodniej stronie stopy, pod główkami kości śródstopia.
Dlaczego powstają?
Do powstania odcisków, modzeli czy stwardnienia skóry prowadzą zmiany anatomiczne budowy stopy lub ucisk spowodowany na przykład noszeniem zbyt ciasnych butów; u kobiet sprzyjać temu może częste chodzenie w butach na zbyt wysokich obcasach.