Test ciążowy: jak działa? | Ochoroba.pl
28.07.2021 Dziś imieniny Ady, Wiwiany, Sylwiusza


Ciąża

Test ciążowy: jak działa?

brzuch kobiety

Wykonywanie testu ciążowego to dla wielu z nas nie lada stres. Niepokój o wynik i niepewność czy aby "wszystko dobrze zrobiłam". Poniżej krótko o tym, co powinniśmy wiedzieć przed i po wykonaniu testu ciążowego.

 

Test ciążowy pozwala szybko stwierdzić zajście w ciążę lub ją wykluczyć. Test ten wykrywa w moczu obecność hormonu zwanego choriongonadotropiną.

Choriongonadotropina to hormon pojawiający się w organizmie kobiety wkrótce po zajściu w ciążę. Jego stężenie w moczu wzrasta bardzo szybko w początkowym okresie ciąży (jego poziom co 2-3 dni podwaja się). Trwa to aż do 10 tygodnia ciąży, by potem obniżyć się. Hormon ten ma za zadanie przygotować macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i zapobiec poronieniu.

 

Dostępne w sprzedaży testy ciążowe są bardzo czułe i pozwalają wykryć ciążę wcześniej nawet niż badanie ginekologiczne czy USG. Umożliwiają one dość dużą pewność właściwego wyniku nawet na 2-3 dni przed dniem oczekiwanej miesiączki. Warto jednak powtórzyć test w czasie od 48 do 72 godzin po pierwszym badaniu dla uzyskania pewności.

Jak przeprowadzić badanie?

Warto pamiętać, by do wykonania testu pobrać próbkę moczu porannego (jest w nim największe stężenie hormonu). Wynik, w zależności od testu (każdorazowo informację można znaleźć w instrukcji dołączonej do testu), pojawia się w czasie od 0,5-5 minut. Wynik dodatni oznacza, że kobieta prawdopodobnie jest w ciąży. Należy wówczas udać się do lekarza w celu potwierdzenia wyniku badania i sprawdzenia, czy ciąża rozwija się  prawidłowo. Wynik negatywny świadczy o tym, że kobieta nie jest w ciąży. Jeśli jednak ma się podejrzenia, że test mógł nie pokazać właściwie lub badanie mogło zostać przeprowadzone zbyt wcześniej, warto przeprowadzić jego powtórkę po kilku dniach. Wynik negatywny testu może być efektem zanieczyszczenia moczu przy badaniu, wysokiej temperatury czy zbytniego rozcieńczenia moczu, stosowania niektórych leków lub zbyt wczesnego jego przeprowadzenia.

Niestety badanie nie stwierdza, czy ciąża rozwija się prawidłowo.

Testy ciążowe można zakupić w każdej aptece, bez recepty. Barierą nie powinna też być cena, ponieważ są stosunkowo niedrogie. Testy ciążowe warto przeprowadzić, choćby tylko po to, by móc wcześniej dostosować tryb życia do wymogów ciąży i móc odpowiednio zadbać o zdrowie organizmu dla dobra dziecka.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT