Zapalenie zatok | Ochoroba.pl
21.05.2025 Dziś imieniny Jana, Moniki, Wiktora


Zapalenie zatok

zapalenie zatok

Powikłanie po przeziębiu, grypie czy chorobach zakaźnych. Zachorowaniu na zapalenie zatok sprzyja m.in. nurkowanie, alergia, próchnica czy skrzywienie przegrody nosowej. Co warto wiedzieć by uniknąć choroby?  

Zapalenie zatok jest głównie powikłaniem po przebyciu grypy, przeziębienia lub chorób zakaźnych powodujących dosyć poważne choroby górnych dróg oddechowych czyli gardła, zatok, krtani i nosa. W około 15 proc. przypadków zakażenie dostaje się z otoczenia bądź jest wynikiem urazu czy też nurkowania pod wodą. Powstaniu choroby sprzyja również mała odporność na zakażenia, skrzywienie przegrody nosowej, alergie czy próchnica zębów. Zapalenie zatok spowodowane wirusami przebiega dosyć łagodnie. Choroba trwa zazwyczaj przez około 3 tygodnie, czasami może się przedłużyć do kilku miesięcy.

Każda z infekcji organizmu wywołuje obrzęk błony śluzowej nosa co z kolei ułatwia zaleganie wydzieliny w nosie. Wydzielina ta staje się pożywką dla bakterii i wirusów, które w wilgotnym i ciepłym środowisku nosa szybko się namnażają.

Wśród objawów choroby na pierwszy plan wysuwa się pulsujący ból w okolicy chorej zatoki, niedrożność nosa czyli tzw. ?zatkane dziurki", zaburzenia węchu, przykry zapach z ust, ropna biało-żółta wydzielina z nosa, stany podgorączkowe lub gorączka.

Nieleczone zapalenie zatok wywołać może powikłania np.:

- zapalenie powiek

- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

- posocznicę czyli ciężką reakcję organizmu na zakażenie zagrażającą życiu człowieka.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT