Siedem zasad jak uniknąć jesienno-zimowych przeziębień | Ochoroba.pl
21.09.2021 Dziś imieniny Darii, Mateusza, Wawrzyńca


Porady

Siedem zasad jak uniknąć jesienno-zimowych przeziębień

mróz ziąb

Oto kilka zasad ułatwiających unikanie przeziębień. Stosowanie się do nich zwiększa szanse na zdrowie w okresie jesienno-zimowym.

 

1: Chroń głowę i ręce przed przechłodzeniem, a nogi przed przemoczeniem. Ciepłe i suche skarpety, czapka i rękawice, to ekwipunek podstawowy na każdy mroźny dzień. Najniższa temperatura jest zawsze przy ziemi dlatego buty powinny zabezpieczać nas przed przemoczeniem i chronić od podłoża.

 

2: Nie wychodź na mroźne powietrze bez zjedzenia choćby małego śniadania i wypicia szklanki ciepłej herbaty lub mleka.

3: Przy wietrznej pogodzie dodatkowo uszczelnij swoje ubranie, a twarz i ręce nasmaruj kremem.

4: Pamiętaj, że ruch sprzyja wytwarzaniu ciepła przez organizm. Jeśli jest Ci zimno np. na spacerze z psem, przebiegnij lub przejdź szybkim krokiem nawet krótki odcinek, a szybko poczujesz różnicę w odczuwaniu temperatury.

5: Wbrew utartym przekonaniom, alkohol wypity przed wyjściem na chłód, zwiększa utratę ciepła przez organizm. Unikaj go!

6: Przed chłodem chroń ludzi w wieku podeszłym, bo mają upośledzone odczuwanie zmian temperatury. Ludzie młodzi odczuwają różnicę przy obniżeniu temperatury skóry o 0,8 st. C; starzy dopiero po obniżeniu o 2,3 st. C. Nagłe oziębienie skóry powoduje u nich wzrost ciśnienia tętniczego i może powodować wystąpienie zaburzeń rytmu serca (groźnych dla życia).

7: Nie zaniedbuj hartowania, które poszerza granice tolerowania przez organizm człowieka otoczenia o niskiej temperaturze.

 



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT