podobno człowiek im więcej ma możliwości wyboru, tym jest bardziej nieszczęśliwy. A to dlatego, że zawsze łudzi się, że inny wybór byłby lepszy niż to co wybrał. Najlepiej więc albo nie mieć wyboru albo mieć wybór ograniczony do masimum jednej alternatywy.
A sposoby podejowania szybko decyzji są rozmaite np.:
- losowanie
- wybór pierwszego z brzegu
- wybór ostatniego w stawce
- wybór parzystych lub nieparzystych
- wybór według wieku (np. coś najstarsze, albo właśnie najnowsze)
itd.
Jest pewna szansa, że będzie to dawało trafny wybór.
Marto, to, jakich dokonujemy wyborów, dlaczego, jak szybko, na podstawie jakich przesłanek, itp. to skomplikowane mechanizmy. Cały proces decyzyjny (czyli od przesłanek, poprzez cały proces zastanawiania się, rozważania alternatyw, aż do podjęcia decyzji) ma wiele rozmaitych uwarunkowań psychicznych. Owszem, istnieją metody podejmowania decyzji. Jest ich jednak zbyt wiele, żeby je tu przytaczać. Zdecydowanie bardziej polecam Ci treningi i warsztaty rozwoju osobistego, których tematyka zawiera właśnie problematykę procesu decyzyjnego i podejmowania decyzji. Zachęcam Cię do przejrzenia ofert szkoleniowych ośrodków rozwoju osobistego. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pomocna może także okazać się wizyta u psychologa, który rozpozna szczgółowo Twoje trudności związane z podejmowaniem decyzji i poleci Ci konkretne szkolenia.
Też jestem zdania, że im więcej do wyboru tym trudniejsza decyzja. Sklepy bombardują nas ogromem asortymentu, kiedyś jak coś było, to była radocha. A problemy z podejmowaniem decyzji są coraz częstszym problemem.
A co mogę zrobić, żeby moje dziecko nie miało w przyszłości problemu z podejmowaniem decyzji?
Beato,
jest kilka sposobów, które warto zastosować w wychowaniu swojego dziecka. Przede wszystkim pozwól dzieciom decydować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pisałam już o tym w temacie o nieśmiałości wśród dzieci. Sugerowałam zezwalanie na podejmowanie decyzji w kwestiach drobnych dla rodzica, ale ważnych dla dziecka - wybór prezentu na urodziny dla kolegi, wybór ubrania do szkoły, smak jogurtu, koloru plecaka, bajki na dobranoc itp.
Warto również wzmacniać, czyli pochwalać i nagradzać swoją pociechę, gdy podejmie samoistnie decyzję.
Jeśli dostrzegasz, że dziecko już teraz ma trudności z dokonaniem wyboru, stwórz warunki by początkowo w łatwych kwestiach podjął samodzielnie decyzję. Pamiętaj o pochwałach, kiedy uda mu się zdecydować. Bądź również cierpliwa i wyrozumiała.
Pozdrawiam serdecznie,
Marika Wrońska
To ja już chyba wiem, gdzie leży problem! W dzieciństwie nie za bardzo mogłam sama podejmować decyzje, z tego co pamiętam rodzice mnie wyręczali, a ja jakoś specjalnie nie paliłam się do decydowania. Może coś w tym jest?
Prawdopodobnie ma to związek z Twoimi obecnymi trudnościami decyzyjnymi. Tym bardziej zachęcam Cię do odwiedzenia psychologa. Jeśli dowiesz się, w czym dokładnie tkwi problem, tym łatwiej będzie nad nim pracować. To z kolei spowoduje, że efekty wspomnianych przeze mnie już warsztatów i treningów rozwoju osobistego pojawią się szybciej i będą trwalsze. Zacząc jednak należy u źródła :)
Czasem zdarza mi się mieć problem z podjęciem decyzji. Gdy się długo waham i nie mogę zdecydować, w rezultacie cokolwiek bym nie wybrała, myślę czy dobrze zrobiłam itp. Często zdarza mi się to w restauracji czy sklepie.
Znacie jakieś efektywne sposoby podejmowania szybkich i trafnych decyzji?
---------------------
Reklama - czytaj dalej poniżej