Wirusowe zapalenie wątroby typu C | Ochoroba.pl
08.12.2021 Dziś imieniny Delfiny, Marii, Wirginiusza

Wiedza użytkowników: porady

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

avatar
Autor:
Wiek:
39 lat
Miasto:
Warszawa
Płeć:
kobieta
Jestem:
związana/y ze służbą zdrowia
image

Hepatolodzy nieustannie apelują i biją na alarm ? systematycznie wzrasta w Polsce liczba przypadków marskości i raka wątroby, spowodowanych przez  późno wykryte wirusowe zapalenie wątroby typu C.  Tymczasem ponad 90% zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C nadal nie jest tego świadoma. Brak charakterystycznych objawów choroby, wciąż niewystarczający poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat wirusowych zapaleń wątroby oraz błędne przekonanie o braku zagrożenia to główne przyczyny nie wykonywania badań diagnostycznych w tym kierunku.

 
Według Polaków wirusowe zapalenie wątroby typu C jest raczej chorobą odległą, niecodzienną, do zakażenia którą potrzeba specjalnych warunków lub predyspozycji. Choć słyszeli o wirusowym zapaleniu wątroby typu C, to nadal mylą go z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B.

Z przeprowadzonych przez TNS OBOP  na zlecenie firmy Roche Polska badań wynika, że co trzecia badana osoba w ogóle nie słyszała o wirusie zapalenia wątroby typu C (WZW C)  nie ma świadomości istnienia takiej jednostki chorobowej jak zapalenie wątroby typu C.

Wśród osób, które deklarują, że słyszały o tej chorobie, jedna trzecia nie wie, że wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną. Co więcej ponad połowa z nich (51%) jest błędnie przekonana o istnieniu szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, a 35% badanych utożsamia WZW C z zażółceniem skóry. Aż 62% ankietowanych uważa, że zakażenia można uniknąć stosując podstawowe zasady higieny.

Najczęściej wskazywanymi przez badanych drogami zakażenia wirusem HCV są: zainfekowany sprzęt/narzędzia medyczne lub niemedyczne (26%), droga pokarmowa -zanieczyszczone wirusem ręce lub pokarm (15%) i kontakt płciowy (12%), przy czym 16% badanych nie jest w stanie wskazać, w jaki sposób może dojść do zakażenia HCV. Według badanych do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C najczęściej dochodzi

w placówkach medycznych (66%) lub gabinetach dentystycznych (26%). Jedynie, co szósta osoba jako miejsce, w którym potencjalnie może dojść do zakażenia wirusem HCV, wskazała salony fryzjerskie oraz kosmetyczne.

Zdaniem badanych najbardziej zagrożeni są lekarze i pielęgniarki (57%), osoby hospitalizowane (40%), narkomani (28%) i osoby, które miały przetaczaną krew (26%). ?Wyniki badań nie nastrajają optymistycznie i skłaniają do smutnej refleksji na temat fatalnego stanu edukacji zdrowotnej w Polsce.? ? podkreśla dr Tomasz Sobierajski socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego ? ?Większość osób, które deklarują, wysoki stan wiedzy na temat HCV uważa, że wirus ten praktycznie w ogóle nie zagraża nam w sytuacjach życia codziennego?.- dodaje doktor Sobierajski.
Blisko 90% respondentów  deklarujących wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C i wywołującego ją wirusa HCV nie wykonywało nigdy badań diagnostycznych w kierunku wykrycia tego zakażenia i nie widzi takiej potrzeby. Za główny powód ponad połowa z nich wskazała brak dolegliwości. 31% powiedziało, iż nikt im nie mówił, że powinni robić takie badania, a kolejne 10% woli nie ?wywoływać wilka z lasu? bojąc się dodatniego wyniku (5%) lub zasłania się brakiem czasu (5%). 
Tymczasem ?praktycznie każdy powinien zbadać się na obecność przeciwciał anty-HCV, bo okazji do zakażenia mieliśmy w życiu bardzo dużo. Wystarczy pobrać odrobinę krwi, choćby przy okazji rutynowej morfologii. Badanie na obecność przeciwciał anty-HCV można zrobić w prawie każdym laboratorium, kosztuje ok. 30 złotych.? ? apeluje Prof. Waldemar Halota Przewodniczący Polskiej Grupy Ekspertów HCV, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika  

Jedynie 8% respondentów  wykonało badanie diagnostyczne pod kątem wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C, a decyzja ta w większości przypadków była bezpośrednią konsekwencją rozmowy na temat wirusowego zapalenia wątroby z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Niestety jedynie 10% wszystkich badanych odbyło z lekarzem taką rozmowę.

Z czego to wynika?

?Nieodmiennie od lat główną przyczyną jest kompletnie zaniedbana przez państwowy system opieki zdrowotnej w Polsce akcja szeroko pojętej profilaktyki zdrowia. Ignorancja wobec hasła ?lepiej zapobiegać niż leczyć?, znajduje odzwierciedlenie w wynikach tego badania TNS OBOP.? ? zaznacza dr Sobierajski

?Jeżeli nie zostaną podjęte szybkie i zdecydowane działania w kierunku zdiagnozowania jak największej liczby zakażonych, w ciągu 20 lat dojdzie do licznych manifestacji późnych następstw WZW typu C. Wystąpią one u około 150 000 przewlekle zakażonych HCV, co w Polsce może przybrać dramatyczny wymiar społeczny i finansowy? ? dodaje Profesor Halota.

W Polsce zgodnie z szacunkami Polskiej Grupy Ekspertów HCV popartymi przeprowadzonymi w 2009 roku badaniami epidemiologicznymi, liczba zakażonych wirusem HCV może wynosić ok. 730 000 czyli 1,9 % populacji Polski.

wiecej informacji na wzwc.pl lub facebook.com/WZWtypuCKomentarze


Posty:
0
nie związana/y ze służbą zdrowia

Ta nasza wątroba to w tych czasach ma naparwdę ciężki żywot :/ szkoda, że tak mało osób zdaje sobie sprawę ile chorób jej grozi, jakie mogą być tego konsekwencje i że najlepiej jest zapobiegać niżeli leczyc. Radzę się edukować i czytać o objawach licznych chorób: http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-chorej-watroby-3873.html nikt nie mówi, żeby się uczyc na pamięc ale żeby wiedzieć i mieć świadomość, w końcu pieniadze nam mogą zabrać, życie nam mogą zabrać, dom, rzeczy materialne ale wiedzy nikt nam nie zabierze :)


Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT