Atopowe zapalenie skóry (AZS) | Ochoroba.pl
31.07.2021 Dziś imieniny Ignacego, Lodomiry, Romana


Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Choroba ta prowadzi do powstania rozsianych na skórze zmian zapalanych, w wyniku nadmiernej reakcji układu odpornościowego na czynnik uczulający. Leczenie polega głównie na identyfikacji i eliminowaniu alergenu z otoczenia chorego.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest to choroba charakteryzująca się zmianami wypryskowymi z wybitnie nasilonym świądem pojawiające się po kontakcie z czynnikami wywołującymi. AZS jest uwarunkowane genetycznie. Istotą choroby jest nadreaktywność limfocytów Th2 i związanym z tym nadprodukcją przeciwciał klasy IgE. Przeciwciało to wiąże rozmaite alergeny i pobudza komórki tuczne do uwalniania substancji odpowiedzialnych za rozwój objawów.

Czynniki wyzwalające reakcję alergiczną

Wśród czynników wywołujących są:
? alergeny wziewne, np. kurz, roztocza, pyłki;
? pokarmy;
? grzyby;
? bakterie;
? wełna;
? detergenty;
? stres.

Wiek a objawy choroby

Choroba rozpoczyna się zazwyczaj w dzieciństwie do 5 r.ż., chociaż objawy mogą pojawić się u dzieci już w 1 roku życia. Przebieg atopowego zapalenia skóry jest przewlekły i nawrotowy. Zaostrzenia występują w okresie wiosny i jesieni a poprawy w lecie, zwłaszcza przy zmianie miejsca pobytu. Wyróżnia się 3 fazy choroby:
? niemowlęcą od najwcześniejszych miesięcy do 2 r.ż;
? dziecięcą ? do 12 lat
? młodzieńczą i dorosłych.
U dzieci zmiany lokalizują się głównie w zgięciach kolanowych i łokciowych, na karku, nadgarstku itp. Zmiany mogą mieć charakter grudek rozsianych lub zlewnych z towarzyszącym często złuszczaniem skóry dłoni i stóp oraz wysychaniem warg. Dziecko wygląda jakby miało polukrowane policzki. U dzieci wśród czynników wywołujących przeważają alergeny pokarmowe.
U dorosłych umiejscowienie zmian jest podobne, jednak jest większa tendencja do lichenizacji skóry (skóra wygląda jakby była oglądana przez szkło powiększające). U około połowy chorych dołącza się astma oskrzelowa, co nie jest korzystną oznaką rokowniczą.

Diagnostyka i leczenie

W atopowym zapaleniu skóry ważna jest identyfikacja alergenu wywołującego. W tym celu wykonuje się testy skórne lub oznacza poziom specyficznych IgE. Leczenie AZS polega na eliminacji czynnika uczulającego. W celu złagodzenia objawów stosuje się leki przeciwhistaminowe, np. Allertec. Szczególne znaczenie w leczeniu atopowego zapalenia skóry ma nawilżanie i natłuszczanie skóry.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT