Przejawia się występowaniem ostro odgraniczonych białych plam na skórze. Może mieć związek z innymi chorobami. Nie opracowano dotychczas w pełni skutecznego leczenia, a przebarwienia zostają zwykle do końca życia.
Bielactwo jest to schorzenie charakteryzujące się licznymi, odbarwionymi plamami, różnego kształtu i wielkości, otoczonymi przebarwioną obwódką. Występuje ono równie często u dzieci, jak i u dorosłych. W części przypadków choroba spowodowana jest zaburzeniami genetycznymi, w części współistnieje z chorobami autoimmunologicznymi takimi jak: choroba Hashimoto, choroba Addisona, niedokrwistość złośliwa, cukrzyca, miastenia.
Objawy
Podstawowym objawem są ostro odgraniczone odbarwienia skóry z przebarwieniami na obwodzie. Przebarwienia w otoczeniu białych plam mogą być tak rozległe, że niekiedy istnieją trudności oceny, czy ogniska odbarwione nie są w istocie skórą zdrową, a proces chorobowy polega na przebarwieniu. Włosy w obrębie plam odbarwionych są siwe. Najczęściej zmiany umiejscawiają się na twarzy, grzbietach rąk i narządach płciowych, ale mogą występować na całym ciele. Okres trwania jest wieloletni, ale najczęściej odbarwione plamy zostają do końca życia. Na ogół nie powodują swędzenia. W okresie letnim są bardziej widoczne w związku z nasileniem pod wpływem słońca przebarwień na obwodzie.
Leczenie