Nasza skóra chroni się przed nadmiarem słońca przez wytworzenie barwnika - melaniny, która nadaje jej charakterystyczną barwę opalenizny. Ale przy intensywnym opalaniu, zanim ten barwnik wytworzy się, u wielu osób dochodzi do oparzeń słonecznych.
Aby temu zapobiec, należy czas przebywania na słońcu odpowiednio skracać, żeby nie doszło do oparzenia. Warto pamiętać, że w miarę pojawiania się na skórze opalenizny, czas przebywania na słońcu można wydłużać.
Można też przed opalaniem pokrywać skórę kremami zawierającymi w swoim składzie filtry, czyli substancje chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym. Na początku powinno się stosować kremy oznaczone wysokimi liczbami, np. 16, 14, 12 określającymi stopień ?gęstości" filtru, a następnie kremy o coraz mniejszych numerach.
Kremy takie powinniśmy dobierać w zależności od intensywności promieni słonecznych, karnacji i wrażliwości skóry. Osobom o jasnej karnacji skóry zaleca się używanie kremów z filtrami o wysokich liczbach. Natomiast osoby o ciemnej karnacji mogą rozpoczynać od kremów o niższych liczbach.
Warto wiedzieć, że u ludzi długotrwale narażonych na działanie promieni słonecznych obserwuje się szybsze starzenie skóry. Widać to przede wszystkim na twarzy w postaci zmarszczek i pobruzdowań. Pod mikroskopem stwierdza się zmniejszoną liczbę naczyń krwionośnych, które stają się kręte i poszerzone oraz zmniejszoną liczbę gruczołów potowych. Wprowadzona ostatnio do lecznictwa grupa leków określanych mianem retinoidów powstrzymuje proces przedwczesnego starzenia się skóry pod wpływem słońca. Leki te, wytwarzane w postaci kremów, umożliwiają także regenerację już uszkodzonej skóry, ale wymaga to nierzadko wielomiesięczego stosowania. Zakup tych środków jest możliwy jedynie na receptę, dlatego konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, który doradzi lub odradzi nam ich użycie.
Osoby wybierając się na urlopy połączone z opalaniem powinny wiedzieć, że skutecznym sposobem przygotowania się do kąpieli słonecznych jest regularne picie przez kilka tygodni przed wyjazdem świeżych soków z warzyw, a przede wszystkim soku z marchwi. Zapobiega to zbyt szybkim oparzeniom słonecznym.