Wyprysk kontaktowy | Ochoroba.pl
31.07.2021 Dziś imieniny Ignacego, Lodomiry, Romana


Wyprysk kontaktowy

Ten rodzaj reakcji alergicznej wywołuje bezpośredni kontakt skóry z uczulającą substancją, np. z kosmetykiem lub metalem, z którego jest wykonana biżuteria.

Wyprysk kontaktowy jest to reakcja na kontakt z alergenem w postaci zmian zapalnych w skórze. Mechanizm powstawania wyprysku kontaktowego związany jest z nadmierną aktywacją limfocytów Th1. Pierwszy kontakt z alergenem powoduje wzmożone podziały limfocytów T, lecz nie powoduje wystąpienia widocznych na skórze zmian. Każdy następny kontakt prowadzi do powstania wykwitów skórnych.

Co wywołuje uczelnie

Najczęstszymi alergenami są:


? chrom- obecny w zapałkach, popiele, barwnikach do materiałów, proszkach do prania jest częstszym alergenem u mężczyzn;
? nikiel i kobalt- ozdoby, guziki, suwaki, klamki, armatura łazienek i kuchni, częściej uczulają się kobiety;
? guma- obuwie, ubrania, rękawice, kable;
? barwniki;
? formalina;
? terpentyna;
? tworzywa sztuczne;
? kosmetyki.

Cechy zmian skórnych

Zmianami skórnymi w wyprysku kontaktowym są grudki i pęcherzyki występujące ogniskowo, w miejscu kontaktu z alergenem. Zwykle towarzyszy im swędzenie. W przypadku kontaktu z alergenem w okolicy oczu lub narządów płciowych może dochodzić do powstania obrzęku tych okolic. Zmiany ustępują bez pozostawiania śladów.

Diagnostyka i leczenie

Podstawą rozpoznania wyprysku kontaktowego są próby płatkowe. Polegają one na naklejeniu na skórę badanej substancji na płatku z bibuły. Próby odczytuje się po 48 i 72 godzinach. W przypadku prób dodatnich w miejscu kontaktu występuje rumień lub wyprysk.
Leczeniem jest smarowanie zmian preparatami zawierającymi kortykosteroidy. W zmianach rozległych do leczenia dołącza się leki przeciwhistaminowe.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT