Dziecko pochlipujące nosem. Skrzydełka nosa obtarte od dmuchania w chusteczkę. Na widok dziecka z katarem i załzawionymi oczami ,aż się serce kroi, Jak możemy pomóc naszemu maluchowi? Jak zapobiegać katarowi na przyszłość?
Jaki są przyczyny kataru?
Katar powstaje w następstwie zakażenia kropelkowego. Chorobę wywołują wirusy, którym sprzyjają przemarznięcia oraz przemoczenie nóg.
Od kataru też równie często zaczyna się, ale także i kończy przeziębienie. Szczególnie jest uciążliwy dla niemowląt, gdyż utrudnia oddychanie przez nos, a nie potrafią one jeszcze oddychać przez usta, chyba że płaczą. Nie potrafią w związku z tym spokojnie jeść, gdyż po kilku łykach krztuszą się mlekiem lub wydzieliną z nosa.
Objawy
Każdy w życiu miał katar, więc wie jak nieprzyjemne jest to uczucie. Objawami poprzedzającymi katar są:
-uczucie łaskotania w nosie,
-wyciek z nosa,
-kichanie i napady kichania,
-łzawienie oczu,
-osłabienie, apatia,
-utrudnione oddychanie przez nos,
-brak apetytu,
-zaburzenia snu.
Jak można pomóc dziecku?
Pomocy podczas kataru potrzebują przede wszystkim niemowlęta i małe dzieci, które nie są w stanie same oczyścić sobie nosa.
Można wypróbować olejki eteryczne, odpowiednie będą: rumianek, mięta pieprzowa, tymianek, eukaliptus i sosna pospolita.
Można też samodzielnie przyrządzić krople do nosa z rumianku. Przygotowanie jest bardzo proste: należy zalać 1 łyżeczkę kwiatu rumianku ? szklanki wrzątku i po 5 minutach przecedzić. Następnie rozpuść w gorącym naparze tyle cukru, ile to będzie możliwe. Zakropić można ostrożnie nosy, przy użyciu pipety z apteki, przed karmieniem, to ułatwi niemowlęciu picie.
Trzeba jednak pamiętać, że działanie kropli zmniejszających obrzęk nie jest obojętne, więc powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład kiedy u niemowlęcia zawiodą wszelkie inne środki i zatkany nos utrudnia jedzenie.Starsze dzieci nie powinny tych kropli w ogóle używać. Zastępują je z powodzeniem spraye do nosa zawierające sól morską.
Skuteczna może się także okazać maść majerankowa , której wykonanie można zlecić w aptece. Wpływa korzystnie na błonę śluzową nosa i ułatwia oddychanie. Można nią również posmarować obszar ust i nosa w razie zapalenia.
Domowe sposoby
W celu zapobiegania wysychania błon śluzowych należy dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Jeśli nie posiadamy nawilżacza, można powiesić na grzejniku mokre ręczniki.
Korzystne działanie mają inhalacje z wody z solą (1 łyżeczka soli na ? litra wody) lub z olejków eterycznych. Nawilżają drogi oddechowe, rozrzedzają śluz, a olejki wpływają łagodząco na błony śluzowe.
Wykonanie instalacji niemowlęciu nie jest jednak proste. Można więc zastosować olejki eteryczne w maści, którą rozprowadza się na klatce piersiowej i plecach dziecka. Korzystne działanie ma również kąpiel z dodatkiem kilku kropli olejku.
Lepiej zapobiegać...
Czasami trzeba pogodzić się z tym, że dziecko może być zakatarzone kilka razy w roku. Wirusy wywołujące katar są tak powszechne, że nie sposób się przed nimi ustrzec.
Dziecko powinno jak najczęściej i o każdej porze roku przebywać na świeżym powietrzu. Przyzwyczaja się wtedy to panujących temperatur. Gdy dziecko przemoczy nogi, trzeba jak najprędzej zmienić buty i skarpety. Dziecko nie powinno także przebywać na przeciągu ? najgroźniejszy jest podczas jazdy samochodem w upalną pogodę samochodem z otwartymi oknami.
Nie ma specjalistycznego sposobu leczenia kataru, jak mówi mądre stare przysłowie ?katar nie leczony traw 7 dni, a leczony tydzień?. Chyba jednak coś w tym jest.
Diana Wolańśka