Nadciśnienie tętnicze | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Nadciśnienie tętnicze

nadciśnienie tętnicze mierzenie ciśnienia pomiar poziom właściwy.jpg

Jest to przewlekła choroba, która charakteryzuje się początkowo chwiejnym, a później utrwalonym zbyt wysokim ciśnieniem krwi w tętnicach.

Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z nadciśnieniem tętniczym mamy do czynienia, gdy wartość ciśnienia tętniczego przekracza 140/90 mm Hg (za prawidłową wartość uważa się 120/80 mm Hg). Nie ma tu znaczenia, czy przekroczona jest pierwsza wartość (ciśnienie skurczowe) czy druga (ciśnienie rozkurczowe), czy też obie

W poziomach nadciśnienie tętniczego wyróżnia się trzy stopnie:

Łagodne: od 140/90 mm Hg do 159/99 mm Hg

Umiarkowane: od 160/100 mm Hg do 180/109 mm Hg

Ciężkie: powyżej 180/110 mm Hg

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na tzw. nadciśnienie pierwotne i nadciśnienie wtórne.

Nadciśnienie pierwotne zwane jest samoistnym. Przyczyny jego wystąpienia nie są do końca wyjaśnione: z pewnością na jego powstanie wpływ ma stres, ale też uwarunkowania genetyczne. Prawie 90 procent przypadków notowanego nadciśnienia tętniczego to nadciśnienie pierwotne.

Nadciśnienie wtórne występuje jako objaw innych chorób: chorób nerek, chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego, chorób układu nerwowego i innych.

Problemy z ciśnieniem, czy też choroba nadciśnieniowa (czyli nadciśnienie pierwotne), dotyczą w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Choroba ta zaczyna się zazwyczaj po 30 roku życia. W pierwszym etapie objawy są prawie nie zauważalne. Najczęściej przy nadciśnieniu tętniczym pojawiają się bóle głowy, niepokój, bezsenność, szum w uszach, bóle wieńcowe. Są to jednak objawy rzadko kojarzone z chorobą, dlatego jej wykrycie często oddala się w czasie na wiele lat. W późniejszych etapach choroby objawy nasilają się, pojawiają się zawroty głowy, obniża się sprawność fizyczna i psychiczna. Długotrwały brak leczenia prowadzi do zmian w naczyniach, niewydolności nerek i chorób serca (niewydolność, niedokrwienie, zawał), a w konsekwencji prowadzić może do śmierci.

Dlatego warto badać kontrolnie ciśnienie tętnicze i jeśli spostrzeże się niepokojące wyniki, należy czym prędzej zgłosić się do lekarza. Szybkie wykrycie choroby pomoże uniknąć niepożądanych zmian. Szczególnie niebezpieczne jest nadciśnienie dla kobiet w ciąży, dlatego w tym okresie zalecana jest wzmożona czujność. Niestety chorzy, u których stwierdzono nadciśnienie tętnicze, do końca życia muszą uważać i kontrolować ciśnienie oraz zazwyczaj nieprzerwanie stosować leki. Obecnie szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze choruje prawie połowa osób w starszym wieku.

Warto pamiętać, że palenie tytoniu, otyłość i nadużywanie alkoholu wydatnie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia.Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT