Dwanaście miesięcy - o psychorozwoju dziecka w pierwszym roku życia | Ochoroba.pl
13.05.2021 Dziś imieniny Agnieszki, Magdaleny, Serwacego


Dziecko

Dwanaście miesięcy - o psychorozwoju dziecka w pierwszym roku życia

dziecko

Jak wiadomo potomstwo wielu gatunków zwierząt potrafi się samodzielnie poruszać już na kilka godzin po narodzeniu i w dużym stopniu jest niezależne od matki. Ludzkie dziecko jest zupełnie inne: po narodzinach jego mózg nadal się rozwija. Rozwój ten następuje poprzez odpowiednią stymulację, która powinna mieć odpowiednią intensywność oraz tempo i być powiązana z okazywaniem dziecku uczuć.

Pierwszy rok życia jest pełen dynamicznych zmian, w tym właśnie okresie dziecko zdobywa najwięcej umiejętności w porównaniu z całym życiem. Podczas pierwszych miesięcy u dziecka następuje stabilizacja procesów fizjologicznych oraz utrwalenie się pierwszych zachowań - dokonuje się przystosowanie do życia pozamacicznego oraz ustalenie rytmu funkcjonowania.

Pierwszy rok życia jest zarazem okresem, w którym dziecko potrzebuje ze strony opiekuna najwięcej pomocy (na temat roli opiekuna patrz: Rola opiekuna w pierwszym roku życia dziecka).

Warto pamiętać, że tempo rozwoju dzieci różni się. Niektóre dzieci rozwijają się bardziej intensywnie w najwcześniejszych miesiącach życia, potem tempo ulega zmianie. Jednakże są cechy wspólne dzieciom w poszczególnych okresach.

Na ten temat szczególnie polecamy serię 12 artykułów opisujących przebieg każdego miesiąca rozwoju psychofizycznego dziecka. Sprawdź na którym etapie jest Twoje dziecko. (patrz: Zobacz również lub w dziale Dziecko)Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT