Antykoncepcja hormonalna: najczęstsze pytania | Ochoroba.pl
22.05.2025 Dziś imieniny Emila, Neleny, Romy


Antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna: najczęstsze pytania

antykoncepcjakobieta pytania pigułki.jpg

Czy pigułka działa natychmiast po użyciu?

Nie jest to regułą. U części kobiet potrzebny jest cały cykl miesiączkowy, żeby hormony zawarte w pigułce wraz z naturalnymi hormonami powstrzymały owulację. Dlatego w czasie pierwszego miesiąca stosowania pigułki antykoncepcyjnej należy korzystać z innych metod antykoncepcji.

Jakie są przeciwwskazania stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Większość kobiet może bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną. Wolno ją stosować aż do menopauzy. Jedynie w przypadku kobiet po 35 roku życia, które palą, zaleca się jej odstawienie. Nie należy jej stosować również w przypadku chorób serca, chorób wątroby, zakrzepów krwi, raka piersi lub macicy.

Czy pigułki antykoncepcyjne mają negatywny wpływ na cerę?

To jeden z wielu popularnych mitów. Nowoczesne pigułki antykoncepcyjne zazwyczaj dobrze wpływają na cerę: zmniejszają trądzik, niwelują objawy łojotokowe. U niewielkiej liczby kobiet mogą wystąpić odwrotne objawy. Wówczas należy skontaktować się z lekarzem.

Czy to prawda, że należy robić przerwy w zażywaniu pigułek?

Według obecnego stanu badań, nie ma przeciwwskazań przed regularnym stosowaniem pigułek. Pamiętać warto, że przy używaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych faktycznie stosuje się zawsze 7-dniową przerwę w ciągu cyklu miesięcznego. Jeśli więc nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, nie potrzeba robić żadnej przerwy w stosowaniu pigułek.

Czy wolno palić papierosy i stosować antykoncepcję hormonalną?

Palenie tytoniu i stosowanie antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia, zmian naczyniowych z zagrożeniem zakrzepicą. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego warto zdecydować się na jedno lub drugie - zwłaszcza po 35 roku życia. Zawsze należy poinformować lekarza o paleniu papierosów.

Czy wolno stosować pigułki po 35 roku życia?

Nie ma przeciwwskazań, by stosować antykoncepcję hormonalną nawet do 55 roku życia (do menopauzy). Lekarze odradzają jedynie pigułki dla kobiet, które palą papierosy.

Czy to prawda, że zażywanie pigułek reguluje cykl miesiączkowy?

Tak, to prawda. Pigułki antykoncepcyjne regulują krwawienia, powodują zmniejszenie ich obfitości oraz niwelują dolegliwości związane z miesiączką. Zazwyczaj redukują też objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego np. zmienne nastroje, bóle głowy, piersi, bóle w dolnej części brzucha.

Kiedy należy rozpocząć zażywanie pigułek?

Pierwszą tabletkę należy połknąć pierwszego dnia miesiączki. Robimy tak zarówno wtedy, gdy rozpoczynamy używanie tego typu antykoncepcji jak i gdy wracamy do niej po jakiejś przerwie.

Jak należy zażywać pigułki?

Zasada jest prosta: jedno opakowanie starcza na 21 dni, tabletki zażywa się codziennie, o tej samej porze. Potem robi się 7 dniową przerwę, w czasie której następuje krwawienie. Potem zaczyna się kolejne opakowanie.

Niekiedy można zrezygnować z tygodnia przerwy i rozpocząć kolejne opakowanie zaraz po zakończeniu poprzedniego. Pozwala to uniknąć krwawienia w niedogodnym terminie (np. w czasie wyjazdu, ważnej uroczystości). Wolno to robić jedynie przy tabletkach jednofazowych. Nie należy też robić tego jednak zbyt często (maksymalnie 3 opakowania pod rząd).

Czy w przerwie między opakowaniami zawsze występują krwawienia?

W normalnej przerwie między opakowaniami może niekiedy w ogóle nie wystąpić krwawienie. Jeśli jednak powtarza się to w następnym miesiącu, należy skontaktować się z lekarzem. Do lekarza należy zgłosić się również wówczas, jeśli pigułka była stosowana nieprawidłowo. Brak krwawienia może zwiastować zajście w ciążę.

Czy wolno przyjmować inne leki podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej?

To zależy. Niektóre leki mogą zmniejszać efektywność tego typy antykoncepcji. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które się przyjmuj
Czy to prawda, że pigułka wywołuje depresję?

U niektóre kobiety przy używaniu doustnej antykoncepcji wzrasta skłonność do depresji. Jeśli dostrzeżemy u siebie symptomy mogące o tym świadczyć, należy zwrócić się do lekarza.

Czy to prawda, że pigułka powoduje obniżenie ochoty na seks?

Niekiedy, przy dłuższym stosowaniu doustnej antykoncepcji, może pojawić się obniżenie popędu seksualnego. Poza tym czasem zmienia się odbieranie samego stosunku, staje się on bolesny, powstaje problem suchości. Gdy tak się dzieje, zasadność antykoncepcji hormonalnej drastycznie maleje. Zazwyczaj lekarze w takich wypadkach przepisują inny środek lub radzą zamianę metody antykoncepcji. W przypadku problemu suchości w pochwie, gdy nie łączy się on ze spadkiem libido, zaleca się niekiedy stosowanie specjalnych środków nawilżających dostępnych w aptekach.

Czy prawdą jest, że od pigułki się tyje?

Niektóre starsze preparaty miały tendencję do powodowania wzrostu wagi. Obecnie stosowane pigułki rzadko wpływają na zmianę wagi. Jeśli już zdarza się to, nie musi to oznaczać przybrania na wadze, lecz czasem odwrotnie - jej utratę. Jeśli wzrost wagi jest niewielki i waga po kilku miesiącach stosowania pigułki zaczyna wracać do normy, nie ma podstaw do niepokoju. Jeżeli jednak bez dodatkowego powodu nasza waga utrzymuje się wyżej niż zwykle, a nawet dalej rośnie, należy zdecydować się na wizytę u lekarza, ponieważ otyłość może być przeciwwskazaniem do dalszego stosowania pigułki.

Co zrobić, jeśli wymiotowałam wkrótce po przyjęciu pigułki?

Jeśli zdarzyło się nam wymiotować w ciągu ok. 4 godzin po przyjęciu pigułki, może to oznaczać, że pigułka nie została wchłonięta przez organizm. Należy wówczas wziąć następną tabletkę. Tak samo postępujemy, jeśli przydarzyła nam się biegunka.



Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)




Realizacja stronki: openBIT