Test na Helicobacter pylori | Ochoroba.pl
13.06.2021 Dziś imieniny Antoniego, Gracji, Lucjana


Porady

Test na Helicobacter pylori

Dlaczego jest groźna?
Bakteria Helicobacter pylori odpowiada za wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zapalenie błony śluzowej (nieżyt). Ponadto jej występowanie w żołądku wiąże się też z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego. Istnieje podejrzenie, że długotrwałe zakażenie żołądka tą bakterią może prowadzić do rozwoju raka tego narządu.

Test domowy
Najprostszym sposobem na wykrycie zakażenia Helicobacter pylori jest zakup w aptece i wykonanie w domu odpowiedniego testu. Żeby wykonać test, wystarczy pobrać krew z palca. Wynik otrzymujemy po ok. 10 minutach. Wynik pozytywny, stwierdzający obecność Helicobacter pylori, nie upoważnia nas do samodzielnego rozpoznania zakażenia, ale jest wystarczającym powodem, żeby zgłosić się do lekarza. Cena testu wynosi około 25 zł. Oprócz testów krwi istnieją również domowe testy moczu pozwalające wykryć Helicobacter pylori. Są one jednak znacznie mniej popularne.

Test labolatoryjne
Bardziej precyzyjne testy możemy wykonać w laboratoriach diagnostycznych. Badania te potrafią określić ilościowo we krwi badanego poziom przeciwciał przeciwko tej bakterii.

Najbardziej precyzyjne są testy oddechowe, w których określa się w powietrzu wydychanym gazy wydzielane przez te bakterie po podaniu badanemu do wypicia specjalnego odczynnika.

 Na ten temat:


Wiedza użytkowników:

badania (64)
choroby (416)
ćwiczenia (13)
diety (50)
intymnie (61)
leczenie (117)
lekarze (9)
leki (64)
operacje (10)
placówki (10)
porady (409)
prośby (1)
przepisy (58)
urazy (18)
wypadki (32)
zabiegi (36)
Realizacja stronki: openBIT